ویژگی پتو نوزادی و برند های معروف ایرانی

پتو-نوزاد-و-کودک

 

جنس پتوی نوزاد
جنس و کیفیت مواد بکار رفته در پتو بسیار اهمیت دارد ، پوست نوزادان بسیار حساس و لطیف می باشد. بنابراین سعی کنید تا جایی که ممکن است از خرید پتو هایی که با الیاف مصنوعی ساخته شده اند خودداری کنید و پتویی انتخاب نمایید که از الیاف طبیعی مانند پنبه بافته شده باشند و قابل تنفس باشد. برای تشخیص دادن قابل تنفس بودن پتو، می توانید پتو را در برابر نوعی منبع باد، مانند پنکه، قرار دهید و اگر نسیم باد را از طرف دیگر پتو احساس کردید، جنس آن تنفسی است.
جنس پتوی نوزاد باید با دوام و مقاوم باشد تا در شست شوی مکرر خراب نشود. همچنین هنگام خرید به فصول سال نیز باید توجه کرد. برای فصل های گرم باید از پتوی نازک استفاده کرد و در فصول سرد نیز باید از پتو هایی باضخامت بیشتر استفاده شود .

 

ایمنی کودک
باید توجه داشت که از خرید پتو هایی که دارای آویز هایی مانند زنگوله، حاشیه و یا نوار و روبان هستند اجتناب کرد زیرا ممکن است این آویز ها به بدن نوزاد پیچیده و او را آزار دهد و یا موجب خفگی او شود زیرا نوزادان توانایی حفاظت خود در برابر این وسیله ها ندارند .
قابل شستشو بودن
به دلیل این که پتو جز وسایل بسیار پر کاربرد برای نوزاد است به سرعت آلوده و کثیف می شود. بنابراین قابل شستشو بودن آن بخصوص توسط ماشین لباسشویی از ویژگی هایی است که باید به آن توجه کرد.

 

ابعاد پتو
سایز پتوی نوزاد نیز از جمله نکات مهم است . بهتر است پتوی نوزاد زیاد بزرگ نباشد تا بتوان آن را به عنوان پتوی دور پیچ، روانداز و یا پتوی مورد استفاده در تخت خواب استفاده کرد. همچنین نرم و سبک بودن پتو نیز از دیگر نکات مهم هنگام خرید پتو است .

 

طرح و رنگ
طرح و رنگ پتوی نوزاد بسیار مهم می باشد. استفاده از رنگ های ملایم سبب می شود تا کودک از نظر روانی به آرامش برسد بهتر است از خرید پتو هایی که طرح های خشن و یا رنگ های تیره دارند اجتناب شود زیرا باعث آشفتگی ذهن کودک قبل از خواب خواهد شد.

 

سن نوزاد
نوزادان کمتر از شش ماه در خطر هستند. زیرا نوزادان توانایی کنار زدن پتو را از جلوی صورت و بینی ندارند بنابراین شما باید برای این سن از پتوهای ایمن استفاده کنید. پتوی نوزاد قنداقی، پتوی نوزاد دورپیچ و کیسه خواب گزینه های خوبی در این سن هستند. البته با بزرگ شدن نوزاد و افزایش توانایی هایش استفاده از پتوهای معمولی نیز رایج خواهد شد.

 

انواع پتوهای نوزادی 

 

پتو سلولی نوزادی
این نوع پتوی کودک، قدیمی و از صد در صد پنبه (نخ) تولید شده است. به دلیل اینکه این پتو حاوی سوراخ (یا سلول) است و جریان هوا در لایه های پتو به خوبی جریان دارد، به پتوهای سلولی معروف شده اند.

پتوهای سلولی، از نظر تنظیم دما، تنفسی بودن، شستشوی آسان و چند لایه ای کردن آسان آنها (استفاده از چند پتو همزمان)، ایده آل هستند. حفره های کوچک در این پتوها باعث می شود تا بدن نوزاد بیش از حد گرم نشود و دمای اضافی از قسمت حفره ها خارج شود. از طرفی بیشتر مواقع پتو احتمال دارد که روی صورت نوزاد را بپوشاند، وقتی جنس آن، تنفسی باشد، هوا به راحتی جریان دارد و می تواند از خطر خفگی یا مرگ ناگهانی نوزاد بکاهد.

پتو سلولی

درضمن شستن پتوهای سلولی بسیار راحت است. می توانید آنها را در ماشین لباسشویی، بدون دردسر شسته و سپس خشک کنید. این نوع پتو را می توانید با توجه به دمای اتاق در چند لایه استفاده کنید.

 

 

پتوهای سلولی آکریلیکی
این پتوها هم ویژگی هایی شبیه پتوهای پنبه ای (نخی) دارند. اما به جای الیاف طبیعی از الیاف مصنوعی و از نفت تولید شده اند. آکریلیک بسیار بادوام و ارزان است و هرگز چروک نمی شود. اما به دلیل ماهیت مصنوعی بودن آن که می توان گفت در اصل پلاستیکی است، موجب حساسیت های پوستی یا آلرژی های مختلف در نوزادان می شود. همچنین این پتو تنفسی نیست و شستشوی آن پرزحمت است.

پتوی آکریلیکی

 

 

پتوی از جنس بامبو
بامبو یکی از بهترین مواد دوستدار محیط زیست است. سرعت رشد این گیاه بسیار بالاست و پارچه تولید شده از این گیاه ، پارچه ای نرم و سبک است. الیاف بامبو تنفسی، ضدباکتری و ضدآلرژی است و می تواند بهترین گزینه برای تولید پتوی کودک باشد.

پتوهای از جنس بامبو، بسیار تنفسی هستند و در عین حال می توانند کودک تان را به خوبی گرم نگهدارند. گاهی اوقات هنگام تولید این نوع پتو، به بامبو، الیاف دیگری مانند ابریشم اضافه کرده و آن را بیش از پیش نرم و لطیف می کنند. تنها مشکل این نوع پتو این است که هنگام خیس شدن، دیرتر از جنس های دیگر خشک می شود.

پتوی بامبو

 

پتوهای نوزادی پشمی
پتوهای پشمی بسیار کارآمد هستند. این نوع پتوها گرما را به خوبی در خود نگه می دارند و مناسب ترین گزینه در هوای سرد برای کودکان هستند. از طرفی به دلیل اینکه پتوهای پشمی ساختار ارگانیک پیچیده ای دارند، می توانند رطوبت محیط را به خود جذب کنند. بنابراین وقتی نوزاد در رختخواب احساس گرما و عرق کرد، رطوبت روی بدن او ناشی از تعریق، جذب الیاف پشمی پتو شده و سپس این رطوبت به شکل بخار در هوای اطراف منتشر می شود. بدین ترتیب تا حدی اثر خنک کنندگی روی بدن نوزاد می گذارد.

پتو پشمی

 

پشم در برابر آتش مقاوم است و اگر هم به دلیلی آتش بگیرد، مواد سمی مانند الیاف مصنوعی از خود منتشر نمی کند. همچنین پتوهای پشمی بسیار مقاوم و بادوام هستند. اما این پتو فقط مناسب هوای سرد است و در فصول گرم سال موجب گرمای بیش از حد نوزاد می شود.

 

 

پتوی از جنس فلانل
پتوی تولید شده از فلانل یکی از گزینه های خوب برای ماه های سرد سال است. فلانل، ترکیبی از پنبه و پشم است. گرمای بدن نوزاد در هوای سرد زیر این پتو به خوبی گرم می ماند. اما مراقب باشید از آن در فصل های گرم استفاده نکنید، زیرا نوزاد به عرق کردن می افتد و احساس ناراحتی خواهد داشت. یکی از ویژگی های خوب این پتو، نگهداری و شستشوی راحت آن است.

 

پتوی فلانل

 

 

 

پتوهای مینکی
اگر به دنبال پتوی نرم و بسیار راحت و انتخاب خوبی برای کودک تان هستید، مینکی پیشنهاد می شود. این پارچه که نوعی بافت پلی استری بسیار نرم و دارای کرک های بلند یا کوتاه است، پوست بدن کودکان را آزار نمی دهد.

این جنس از پتو علاوه بر نرم بودن، دوام بسیار بالایی هم دارد. البته این پتو هم مانند پشمی و فلانل، بسیار گرم است و مناسب فصل زمستان است . در ضمن این جنس از پتو، تنفسی نیست و جریان هوا در آن عبور نمی کند، بنابراین باید مراقب باشید که روی صورت کودک تان را نپوشاند.

پتوی مینکی

 

 

پتوهای میکروفایبری
میکروفایبر، نوعی پارچه مصنوعی و تولید شده از پلی استر و نخ های بسیار ظریف پلی پروپلین است. این پتوها هم مانند پتوهای مینکی بسیار نرم و البته بادوام هستند و به راحتی دچار لکه نمی شوند. همچنین آنها آب را به خوبی جذب می کنند و شستن شان خیلی راحت است.

 

پتوی میکرو فایبری

 

 

برترین برندهای پتو در ایران 

 

پتوی گلبافت: بهترین برند پتوی ایرانی برای بیش از ۴ نسل

نام گلبافت آنقدر آشنا است که با شنیدن آن طرح و رنگ‌های پرطرفدار این پتو نیز در ذهن شما تداعی می‌شود. گروه صنعتی گلبافت یکی از شرکت‌ها معتبر در زمینه منسوجات و کالای خواب است که بیش از ۴ دهه گذشته ایجاد شده و تا امروز نیز به عنوان یکی از بهترین برندهای کالای خواب شناخته می‌شود.

 

 

پتوی نرمینه: بهترین مارک پتو ایرانی برای شب‌های زمستانی

همانطور که از نام این برند مشخص است، اغلب پتوهای آن را به شکلی نرم و ژله‌ای خواهید یافت. پتوهایی که ممکن است به ظاهر چندان ضخیم نباشند. اما می‌توانند با پرزهایی از جنس اکرلیک، بیشترین گرما را در خود حفظ کنند. برای خرید پتو از این برند ایرانی که سابقه تولید حدود ۲۰ ساله دارد امکان انتخاب انواع سایز وجود دارد.

از آنجایی که ضخامت پتوهای این برند کم است، به راحتی تا و جابجا می‌شوند و به همین دلیل می‌توانید آن‌ها را برای پتوی داخل جهیزیه عروس نیز خریداری کنید. قیمت پتو نرمینه نیز با توجه به کیفیت آن بسیار متناسب است.

 

 

 

پتوی مریم: شیک‌ترین پتو ایرانی گل برجسته

یکی از بهترین مارک پتو ایرانی پتوی مریم است . و در حقیقت محصول این برند را می‌توان یک پتو خانگی پرفروش دانست.

گل برجسته واقعی و با طراحی منحصر به فرد، عدم پرزدهی، استفاده از پشم و نخ کامل و عدم وجود پلاستیک از مهم‌ترین دلیلی هستند که خرید این پتوی ایرانی را شاخص می کند .

 

 

پتوی تیسا: بهترین مارک پتو ژله‌ ای برای چهارفصل

پتو های تیسا ، پتویی با ضخامت کم هستید و از بهترین پتو مسافرتی و ژله‌ای  هستند ،  محصولات تیسا اغلب از الیاف میکروفایبر تولید شده‌اند و به همین دلیل علاوه بر متعادل سازی دما، ضدحساسیت هستند و به سلامت پوست شما نیز آسیبی نمی‌رسانند. یکی از دلایلی که این برند را به بهترین مارک پتو ایرانی تبدیل کرده، طرح‌های لوکس و شیک آن است. اغلب پتوهای این برند حالتی مخملی با گل برجسته دارند. همچنین به دلیل ایجاد گرمای متعادل از این پتو به عنوان پتوی چهار فصل نیز استفاده می‌شود.

 

 

پتوی نیکوباف:بهترین پتوی پلی استر با ثبات رنگ

نیکوباف را می‌توان یکی دیگر از برندهای معتبر و قوی در زمینه تولید پتو ژله‌ایی دانست. این پتو از سبک‌های رواندازهای چهارفصل است و با طرح و ابعاد متفاوت می‌تواند همراه شما در همه فصول باشد.

یکی از مهم‌ترین مزایای این پتو این است که می‌توانید آن را در ماشین لباسشویی نیز بشویید و نگران پرزدهی و تغییر رنگ آن نباشید. الیاف پتوهای این برند اغلب پلی استر هستند .

 

پتو ی افرا :پتو های با استفاده از تکنولوژی میکروفایبری

این پتو ها جزو پرفروش ترین محصولات بازار است. این پتو ها در انواع متنوع و جنس های مختلف تولید می شوند و ویژگی هایی مانند ضد حساسیت و آلرژی بودن ، کیفیت بالا و مناسب بودن برای ۴ فصل آن را شاخص نموده است .

 

در این مطلب سعی نمودیم به معرفی ویژگی ها پتو نوزاد  و برندهای معروف پتو بپردازیم ، انتخاب  با شما است تا با توجه به شرایط خود و فرزند دلبندتان گزینه مناسب را در نظر بگیرید.

Facebook
Telegram
WhatsApp
Email
Twitter