نکاتی پیرامون اهمیت شلوار بارداری

لباس بارداری

پوشیدن شلوار تنگ در بارداری برای مادر دشوار و برای جنین مضر هست، اگر در حال تجربه اولین بارداری هستید بهتر است در مورد زمان و نحوه پوشیدن لباس اطلاعات کسب کنید. بارداری یکی از زیباترین و جذاب‌ترین و در عین حال پر دغدغه‌ترین دوران زندگی هر خانم بارداری محسوب می‌شود.

این دوران با تغییراتی در ظاهر و خلقیات برای بانوان همراه است. هم‌چنین زنان باردار با تغییر در ظاهر و تغییر در سایز نیازمند استفاده از لباس‌ها بارداری خواهند بود. شلوار بارداری یکی از مهم‌ترین لباس‌ها در دوران بارداری است. پوشیدن شلوار در بارداری به حفظ راحتی مادر و جنین کمک بسیاری خواهد کرد.

 

شلوار بارداری چیست؟

پوشیدن شلوار در بارداری یکی از ضروریات دوران بارداری است. منظور از شلوار بارداری، شلواری است که زنان باردار در دوران بارداری می‌پوشند.

این نوع شلوارها متناسب با سایز شکم و پیشرفت بارداری تا پایان بارداری قابل استفاده است. البته بعد از دوران بارداری هم‌چنان مشکل سایز وجود دارد. بهتر است در دوران شیردهی که هنوز به سایز قبل از بارداری برنگشته‌اید از شلوار بارداری استفاده کنید.

همان‌طور که اشاره کردیم پوشیدن شلوار در بارداری به راحتی بیشتر مادر و جنین کمک می‌کند.

شلوارها بارداری به دلیل اینکه در قسمت شکم، آزاد و گشاد هستند بنابراین هیچ‌گونه فشاری به جنین وارد نمی‌کنند. پوشیدن شلوار در بارداری علاوه بر این که راحتی شما را فراهم می‌کند، در انجام کارها روزمره‌تان خللی وارد نخواهد کرد.

شلوار بارداری قابلیت تنظیم سایز و استفاده در تمام دوران بارداری را دارد.

 

زمان خریدن شلوار بارداری

با شروع هفته ۱۳ یا ۱۴ بارداری یا به عبارت دیگر با آغاز سه ماهه دوم احساس می‌کنید که لباس‌های قبلی دیگر اندازه‌تان نیست.

بنابراین خرید و پوشیدن شلوار در بارداری از سه ماهه دوم یک ضرورت محسوب خواهد شد. با داشتن شلوار بارداری مناسب، راحتی و آسودگی بیشتری برای خود و فرزند دلبندتان فراهم کنید.

 

فاکتورهای انتخاب شلوار بارداری

مهم‌ترین معیار و فاکتور برای انتخاب پوشیدن شلوار در بارداری “راحتی” شلوار است.

عواملی مانند جنس پارچه، قابلیت کشسانی و انعطاف‌پذیری شلوار در میزان راحتی شلوار بارداری اثرگذار است.

پارچه شلوار باید ضد حساسیت، نرم و لطیف باشد. از شلوارهایی که حاوی مواد پلاستیکی هستند را انتخاب نکنید.

شلوارها حاوی مواد پلاستیکی یا از جنس الیاف مصنوعی می‌توانند مشکلاتی از قبیل عفونت‌های پوستی، قارچ و… را ایجاد کنند.

جنس شلوار را متناسب با فصل انتخاب کنید. شلوارها از جنس نخ و کتان مناسب فصل تابستان، شلوارها ضخیم‌تر و گرم‌تر مناسب فصل زمستان هستند.

 

انواع مدل‌های شلوار بارداری

شلوارهای بارداری در طرح، رنگ، جنس و مدل‌ها مختلف در بازار موجودند. مادران از بابت انتخاب پوشیدن شلوار بارداری مناسب مشکلی نداشته چرا که تنوع زیادی در این زمینه وجود دارد. بهتر است قبل از خرید شلوار بارداری با انواع مدل‌ها آشنا شوید تا بهترین انتخاب خود را داشته باشید.

 

شلوارکشی بارداری

یکی از انواع پوشیدن شلوار در بارداری استفاده از شلوارهای کشی است. در واقع دور کمر این شلوار‌ها کشی می‌باشد. شلوارهای بارداری کشی در سه مدل دیده می‌شوند که شامل شلوار با کمربند کشی زیر شکم، شلوار با کش جانبی در پهلو، شلوار با پوشش کشی روی شکم هستند.

استفاده از شلوار با کمربند کشی ممکن است در ماه‌های بالا بارداری راحت نباشد.

 

شلوار کش از پهلو

شلوارها که کش جانبی در پهلو دارند برای بانوانی مناسب است که تمایلی به پوشیدن شلوارهای گشاد ندارند. این نوع شلوار فاق کوتاهی داشته و نشست و برخاست با آن کمی مشکل است.

اگر می‌خواهید برای انجام کارها روزمره به مشکل نخورید از شلوار با پوشش کشی روی شکم استفاده کنید.

 

شلوارجین بارداری

پیشنهاد می‌کنیم اگر به پوشیدن شلوار در بارداری به صورت جین علاقه دارید از شلوار جین بارداری استفاده کنید. این نوع شلوارها در طرح و رنگ‌های مختلف در بازار موجود است.

 

شلوارکتان بارداری

جنس کتان نسبت به جین راحت‌تر بوده و حین انجام فعالیت‌های روزمره احساس راحتی بیشتری را فراهم می‌کند. در واقع در این شرایط شلوار پوشیدن در بارداری علاوه بر تنوع دارای راحتی نیز هست.

 

شلوار دکمه‌دار بارداری

در قسمت جلویی شلوار چندین دکمه وجود دارد. شلوار دکمه‌دار را علاوه بر دوران بارداری، پس از بارداری نیز می‌توانید استفاده کنید. بیشتر شلوار های دوران بارداری به این شکل هستند. تنها بستن این دکمه هاست که شلوار پوشیدن در بارداری را دشوار می‌کند.

 

شلوارلگینگ بارداری

لگینگ محبوب‌ترین نوع پوشیدن شلوار در بارداری محسوب می‌شود. تنوع طرح و رنگ بسیار بالایی در این مدل شلوار وجود دارد. توجه داشته باشید که لگینگ بارداری جنس نازکی داشته و مناسب فصل زمستان نیست.

 

عوارض پوشیدن شلوار تنگ در دوران بارداری

پوشیدن شلوار در بارداری که تنگ  است؛ به طور مستقیم بر جنین تاثیر نمی‌گذارد. اختلال در خون‌رسانی به جنین از جمله تاثیرات پوشیدن لباس تنگ در دوران بارداری است.

پوشیدن شلوار تنگ منجر به اختلال در حرکت جریان هوا شده و از طرف دیگر مشکلاتی از قبیل عفونت‌های قارچی، واژینیت و سوزش و خارش در زنان باردار خواهد شد.

 

مناسب ترین راه پوشیدن شلوار در بارداری

انتخاب مناسب ترین شلوار برای دوران بارداری برعهده خود مادر است. چرا که باید شرایط جسمانی خود را در نظر بگیرد. اما در بیشتر موارد نوع کلاسیک شلوارهای بارداری، بهترین انتخاب هستند. چرا که در این حالت شلوار به جای کمر ،نواری از جنس ژرسه داشته که تا بالای ناف می‌آید و در زمستان به گرم ماندن شکم کمک کرده و محافظ مناسبی برای پوست شکم در برابر آسیب هستند. اما اگر مادر با شلوارهای فاق بلند راحت نباشد؛ باید از شلوارهایی استفاده کند که بدون کمر هستند و یا کمر کشی آنها نیز شکم قرار می‌گیرد.

 

نکاتی در زمینه پوشیدن شلوار در بارداری

 

بهتر است برای پوشیدن شلوار در بارداری و خریداری این لباس نکاتی را در نظر داشته باشید.

توجه کردن به سایز شلوار: از خریدن شلوارهایی که بسیار تنگ هستند و یا منجر به بروز حساسیت می‌شوند؛ خودداری کنید.

توجه کردن به قیمت: در حین خرید قیمت را نیز در نظر بگیرید. چرا که استفاده شما از این شلوارها تنها محدود به این دوران است و بعد از بارداری دیگر نمی‌توانید از آنها استفاده کنید. پس بهتر است هزینه زیادی نکنید.

در نظر گرفتن کیفیت دوخت: از آنجایی که بدن شما ورم دارد و مدام در حال تغییر است؛ اگر کیفیت دوخت این شلوارها پایین باشد، به راحتی پاره شده و یا ظاهر خود را از دست می‌دهند.

به استایل خود نیز توجه داشته باشید: به دلیل محدودیت در انتخاب لباس نباید هر شلواری را بپوشید.

نوع و مدل شلوار را انتخاب کنید: می‌توانید شلواری را انتخاب کنید که بتوانید با استایل های متفاوتی آن را بپوشید. با اینکار در هزینه ها نیز صرفه جویی می‌شود.

در خریداری لباس باید فصل و شرایط آب و هوایی را نیز در نظر داشته باشید: اگر بارداری شما در تابستان است؛ از شلوارهایی با جنس نخ، کتان و ژرسه استفاده نمایید. اما برای زمستان از شلوارهایی با جنس ضخیم تر استفاده کنید.

راحتی مهم ترین معیار در انتخاب پوشیدن شلوار در بارداری است: فراموش نکنید که راحتی همیشه به معنی استفاده از لباس های گشاد نیست. پوشیدن شلوارهای خیلی گشاد در این دوران نمای جالبی ندارد.

 

لباس هایی که نباید در دوران بارداری بپوشید

علاوه بر نکاتی که باید در مورد پوشیدن شلوار در بارداری بدانید؛ لباس های دیگر نیز با خط قرمزهایی همراه هستند. در قسمت های قبلی در مورد پوشیدن شلوارهای بسیار تنگ توضیح دادیم. اما علاوه بر آن باید موارد دیگری را نیز بدانید. از آنجایی که در این دوران مادران در معرض ابتلا به عفونت های قارچی هستند؛ بهتر است از پوشیدن لباس هایی با الیاف مصنوعی پرهیز نمایند. این موضوع را حتی باید در مورد انتخاب لباس زیر نیز در نظر داشته باشند. همچنین از پوشیدن کفش های پاشنه بلند اجتناب کرده و کفش های تنگ نیز نپوشند.

از آنجایی که زنان باردار در این دوران بیشتر از حالت طبیعی احساس گرما و گرگرفتگی می‌کنند؛ بهتر است لباس های خیلی ضخیم نپوشند. دمای بدن آنها در بیشتر موارد بالاست و بهتر است با پوشیدن لباس مناسب دمای بدن را تنظیم کنند.

Facebook
Telegram
WhatsApp
Email
Twitter