با جوراب بخوابیم یا نه ؟

جوابیدن با جوراب

 

 خوابیدن با جوراب مدت‌هاست که سوژه‌ای موردبحث است. شاید شما دوست داشته باشید با جوراب بخوابید، اما آیا این کار خوب است یا بد؟ آیا فایده‌ای هم دارد؟ مثلاً آیا به خواب بهتر کمک می‌کند؟

 

خوبی‌های با جوراب خوابیدن

 

گردش خون بهتر

با جوراب به رختخواب رفتن، پاها را گرم می‌کند، گردش خون را بهتر می‌کند، دمای مرکزی بدن را پایین می‌آورد و باعث می‌شود مغزتان این پیام را دریافت کند که وقت خواب است.

وقتی گردش خون بهتر می‌شود، یعنی گردش خون اکسیژن‌دار بهتر صورت می‌گیرد و این برای قلب و ریه‌ها و عضلات بسیار خوب است و می‌توانند با بهترین ظرفیت خود کار کنند.

 

زودتر به خواب‌رفتن

پوشیدن جوراب وقت خواب برای فرایند باز شدن رگ‌ها مفید است. در این زمان جریان خون در دست‌ها و پاها بیشتر شده و دمای مرکزی بدن پایین می‌آید و این به شما کمک می‌کند زودتر به خواب بروید.

 

پیشگیری از گرگرفتگی

شاید فکر کنید پوشیدن جوراب در رختخواب باعث می‌شود گرمتان شود و احتمال گرگرفتگی بیشتر شود، خصوصاً وقتی در دوران یائسگی هستید. اما دقیقاً برعکس است؛ زیرا پاها که گرم می‌شوند، یعنی گردش خون بهتری دارند که باعث می‌شود دمای بدن تثبیت شود و این احتمال گرگرفتگی را کاهش می‌دهد.

در یائسگی بدن شما طی شب ممکن است به دلیل به‌هم‌خوردن هورمون‌ها سیگنال‌هایی برای افزایش دمای بدن بفرستد که باعث گرگرفتگی می‌شود. اگر پاهایتان با جوراب پوشیدن گرم باشند به بهترشدن گردش خون کمک کرده و در نتیجه دمای مرکزی بدنتان ثابت می‌ماند.

 

بهترشدن ترک پا

اگر دچار خشکی و ترک‌خوردگی پاشنه هستید می‌تواند دلیل آن مدام قرارگرفتن پا در معرض سرما و هوای خشک باشد. سعی کنید پیش از خواب از کرم پا استفاده کرده و جوراب بپوشید تا رطوبت پوست پاشنه حفظ شده و پوستتان نرم شود.

 

کاهش علائم رینود

بیماری رینود عارضه‌ای است که در آن گردش خون در انگشت‌های دست‌وپا محدود شده و باعث بی‌حسی و سردی این قسمت‌ها می‌شود. رینود می‌تواند تورم و حتی درد بدی هم ایجاد کند. یک حمله رینود می‌تواند زمانی رخ دهد که سردتان است یا استرس دارید. به همین دلیل گرم نگه‌داشتن پاها طی شب با پوشیدن جوراب می‌تواند علائم این بیماری را کاهش دهد.

 

چه اتفاقی می‌افتد اگر با جوراب بخوابید؟

در یک مطالعه که روی ۶ مرد انجام شد، آنها در دو موقعیت مختلف قرار گرفتند. در یک موقعیت آنها با جوراب خوابیدند و در موقعیتی دیگر بدون جوراب. این مطالعه دریافت وقتی این افراد با جوراب خوابیده بودند، ۳۲ دقیقه بیشتر خوابیدند، ۷ و نیم دقیقه زودتر به خواب رفتند و ۷ و نیم بار کمتر از خواب پریدند.

این نشان می‌دهد خوابیدن با جوراب می‌تواند به زودتر به خواب‌رفتن و بیشتر خوابیدن کمک کند. اما چرا چنین اتفاق‌هایی می‌افتد؟ بدن شما طی روز بر اساس ریتم شبانه‌روزی بدنتان، ریتم‌های مختلفی از گرم‌شدن و خنک‌شدن دارد. به همین دلیل، بدنتان پیش از خواب به طور طبیعی تمایل دارد تا دمای مرکزی خود را پایین بیاورد. شواهد نشان می‌دهند گرم‌کردن پاها قبل از رفتن به رختخواب به بدن کمک می‌کند تا دمای مرکزی‌اش را پایین بیاورد.

اگر پاهایتان سرد باشند، دمای مرکزی بدنتان ممکن است بالا برود. زیرا بدن شما خون و گرمای بیشتری به سمت نواحی مهم مثل پاهایتان می‌فرستد تا آنها را گرم نگه دارد. وقتی با جوراب می‌خوابید، پاهایتان را گرم‌تر می‌کنید که باعث می‌شود رگ‌ها بازتر شوند. در نتیجه حرارت بیشتری از پوستتان رها می‌شود و باقی قسمت‌های بدنتان خنک خواهد شد.

این فرایند چیزی است که اتساع عروق نام دارد و به افزایش جریان خون در دست‌ها و پاها اطلاق می‌شود. نتیجهٔ این اتفاق، کاهش سریع‌تر دمای بدن است.

 

چرا با جوراب خوابیدن ممکن است خوب نباشد؟

خوابیدن با جوراب می‌تواند گردش خون را بهتر کند؛ اما اگر جوراب‌هایتان خیلی تنگ و چسبان باشند باعث کاهش گردش خون می‌شوند. اگر جوراب‌هایتان قابل‌تنفس نباشند جلوی آزادشدن گرما از بدن را می‌گیرند.

بهداشت نادرست هم می‌تواند از دردسرهای با جوراب خوابیدن باشد. اگر می‌خواهید با جوراب بخوابید حتماً جوراب‌هایتان قابل‌تنفس و تمیز و شسته شده باشند. پوشیدن جوراب‌های قابل‌تنفس و تمیز می‌تواند جلوی بوی بد پا و عفونت‌های احتمالی را بگیرد. توصیه می‌کنیم جوراب‌هایی مخصوص زمان خواب داشته باشید و مواقع دیگر از آنها استفاده نکنید.

 

آیا پاهای گرم کمک می‌کنند راحت‌تر به خواب بروید؟

بدن انسان زمانی که بیدار است ۳۷ درجه سانتیگراد یا نیم درجه کمتر و بیشتر است. اما وقتی برای خواب آماده می‌شود معمولاً این دما پایین می‌آید.

پوشاندن پاها با جوراب، با استفاده از بطری آب گرم یا گذاشتن پاها در تشت آب گرم قبل از رفتن به رختخواب کمک می‌کند دمای بدن پایین بیاید و زودتر به خواب بروید.

 

خوابیدن با جوراب

 

بهترین جوراب‌ها برای پوشیدن در زمان خواب

 

جوراب‌های نخی

جوراب‌های نخی بسیار خوب هستند، چون اجازه می‌دهند پوستتان نفس بکشد، رطوبت جذب شود و به تنظیم دمای بدن کمک می‌کند.

 

جوراب‌های کشمیر

کشمیر یک ماده طبیعی و نرم و باکیفیت است که می‌تواند یک انتخاب عالی برای جوراب‌های زمان خواب باشد. الیاف نازک کشمیر با تراکمی که به این جنس می‌دهند اجازه عبور هوای کمتری را خواهند داد. در نتیجه پاهایتان گرم می‌مانند و درعین‌حال پوستتان نیز نفس می‌کشد. کشمیر ۸ برابر پشم گرم است. اگر اغلب سردی پاهایتان اذیتتان می‌کنند، جوراب‌های کشمیر ارزش خریدن را دارند.

 

جوراب‌های پشمی مرینوس

اگر می‌خواهید هنگام خواب جوراب بپوشید، پشم مرینوس یک انتخاب بسیار خوب دیگر است. الیاف پشم مرینوس ضخیم بوده و پاها را گرم نگه می‌دارند؛ اما به‌اندازه کافی نیز اجازه عبور هوا را می‌دهند تا هر وقت لازم است، پاهایتان خنک شوند. ضمناً پشم مرینوس نرم‌تر از پشم‌های معمولی است، بنابراین باعث خارش نمی‌شود و جنس خوبی برای بونگرفتن پاها و جذب رطوبت است.

 

آیا می‌توانید با جوراب‌های واریس بخوابید؟

با جوراب‌های واریس نخوابید، مگر اینکه پزشکتان به دلیلی چنین توصیه‌ای کرده باشد. هر جورابی که برای زمان خواب انتخاب می‌کنید، فقط برای زمان خواب باشد.

 

چه کسانی نباید با جوراب بخوابند؟

اگر پاهایتان متورم‌اند، مشکل گردش خون دارید یا هر مشکل دیگری دارید که بر گردش خون در پاهایتان اثر می‌گذارند، خوابیدن با جوراب شاید برای شما مناسب نباشد. اگر شک دارید یا هر سؤالی دارید با پزشکتان مشورت کنید.

 

آیا بچه‌ها می‌توانند با جوراب بخوابند؟

بچه‌ها نسبت به دمای بالا حساس‌ترند. همیشه باید اول دمای اتاق‌خواب کودک را بررسی کنید و سپس تصمیم بگیرید کودک با جوراب بخوابد یا بدون جوراب.

اگر پاهای کودک سرد باشد پس به‌احتمال زیاد بهتر است کودک با جوراب یا لباس سرهمی بخوابد.

 

راه‌های دیگر برای گرم‌کردن پاها پیش از خواب

اگر به هر دلیلی دوست ندارید با جوراب بخوابید، راه‌های دیگری هم برای گرم‌کردن پاها وجود دارند که به کیفیت خوابتان کمک می‌کنند.

 

بطری آب گرم

یک بطری آب گرم در رختخواب می‌تواند پاهایتان و همچنین رختخوابتان را گرم کند و حس خوبی به شما بدهد. بهترین قسمت ماجرا این است که این بطری بالاخره سرد می‌شود، بنابراین بعداً که خوابتان برد دیگر گرمتان نخواهد شد.

 

پاپوش‌های گرم‌ونرم

رمز یک خواب راحت و باکیفیت این است که قبل از خواب بدن خود را ریلکس و آرام کنید. پاپوش‌های گرم‌ونرم می‌توانند پاهای شما را گرم کنند و در نتیجه هر تنشی در بدن دارید رها کنید و ذهنتان هم برای خواب و استراحت آماده شود.

 

تشت آب گرم

تشت آب گرم می‌تواند پاهایتان را گرم و آرام کند و دمای مرکزی بدنتان را نیز تنظیم نماید، در نتیجه زمینه برای یک خواب راحت فراهم می‌شود. یک کاسه یا تشت را از آب گرم پُر کنید، مقداری نمک اپسوم یا چند قطره عصاره گیاهی در آن بریزید و پاها را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آن قرار دهید. گردش خون بهتر، حس خوبی به شما می‌دهد و برای خواب آماده می‌شوید.

 

پتوی اضافی

شاید دوست نداشته باشید پتوی اضافی روی خودتان بیندازید و لزومی هم ندارد این کار را بکنید. می‌توانید یک پتوی تا شده انتهای تختان بگذارید و پاهایتان را زیر آن قرار دهید.

 

آیا با جوراب خوابیدن می‌تواند برای اختلالات خواب خوب باشد؟

هرچند هنوز تحقیقات دقیقی در این مورد انجام نشده؛ اما این را می‌دانیم که گرم نگه‌داشتن پاها به خواب بهتر کمک می‌کند. یک سری مطالعات نشان داده‌اند افرادی که معمولاً دست‌ها و پاهای سردی دارند، بیشتر طول می‌کشد تا به خواب بروند. این نشان‌دهنده اهمیت گرم نگه‌داشتن پاها برای کاهش دمای مرکزی بدن قبل از خواب است.

بنابراین پوشیدن جوراب می‌تواند برای کسی که به دلیل سرد بودن پاها نمی‌تواند بخوابد، مفید باشد.

 

دمای بدن ما چگونه به خوابیدن ما کمک می‌کند؟

ساعت درونی بدن، تنظیم‌کننده سیکل خواب و دمای مرکزی بدن است و هر دوی این عوامل با افت دمای داخلی بدن پیش از خواب ارتباط دارند.

دمای پوست متفاوت با دمای مرکزی بدن است. جالب است بدانید گرم‌کردن پوست می‌تواند دمای مرکزی بدن را کاهش دهد، زیرا رگ‌های خونی در سطح پوست گشاد می‌شوند و در نتیجه حرارت از داخل بدن رها شده و خنک می‌شود. دقیقاً به همین دلیل است که پوشیدن جوراب یا گذاشتن پاها در آب گرم قبل از خواب به زودتر به خواب‌رفتن کمک می‌کند. وقتی دمای مرکزی افت می‌کند، به مغزتان سیگنال ارسال می‌شود که وقت خواب است.

دمای هوای اتاق‌خواب هم می‌تواند بر کیفیت خواب اثر بگذارد. بیشتر کارشناسان عقیده دارند دمای مناسب برای اتاق‌خواب بین ۱۸.۸ و ۲۱ درجه سانتیگراد است.

 

در پایان

اینکه تصمیم بگیرید یا جوراب بخوابید یا بدون جوراب کاملاً به خودتان بستگی دارد. به دلیل نقش دمای بدن در خواب، با جوراب خوابیدن می‌تواند برای تنظیم دمای بدن و در نتیجه بهتر خوابیدن مؤثر باشد.

شاید شرایط خواب و بهداشت خواب خوبی داشته باشید؛ اما باز هم برای خوابیدن با چالش‌هایی روبرو باشید. فاکتورهای زیادی در توانایی افراد در به خواب‌رفتن نقش دارند و یکی از آنها که بسیار هم مهم هست، آرام‌کردن ذهن است. روش‌های مختلف برای رفع استرس، کاهش تنش و آرام‌سازی ذهن را امتحان کنید و بهترین آن را برای خود در نظر بگیرید.

Facebook
Telegram
WhatsApp
Email
Twitter